Czy szczoteczki międzyzębowe i nici są skuteczne

Utrzymanie prawidłowego stanu higieny jamy ustnej nie jest proste. A to należy wybrać odpowiednią szczoteczkę i stosować właściwy sposób mycia zębów, a to stomatolodzy zalecają dodatkowe płukanie specjalnymi płynami. Żeby tego było mało dochodzi jeszcze czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. W tym miejscu powstaje pytanie, czy szczoteczki międzyzębowe i nici są skuteczne i zaradzą na płytkę bakteryjną osadzającą się w tych miejscach?

Dlaczego trzeba czyścić przestrzenie międzyzębowe?

Podstawowy powód jest oczywisty – żadna szczoteczka do zębów, czy to manualna, czy elektryczna, nie jest w stanie usunąć płytki bakteryjnej z tych przestrzeni. Żadne włosie nie dotrze na tyle głęboko, aby skutecznie oczyścić miejsca między zębami, zwłaszcza, iż wiele z nas ma mocno ściśnięte zęby. Wtedy musimy użyć specjalnej szczoteczki lub nici. W przeciwnym wypadku grozi nam choroba przyzębia, może pojawić się próchnica oraz kamień nazębny. Jest to o tyle niebezpieczne, iż ból może wystąpić w momencie, kiedy koniecznie będzie podjęcie leczenia, co narazi nas na dodatkowe koszty.

Czy nici dentystyczne są skuteczne?

Zaletą prawidłowego stosowania nici dentystycznych jest fakt, iż docierają one w zakamarki przyzębia, które normalnie są niedostępne dla zwykłych szczoteczek. Wg zaleceń powinniśmy nitkować zęby 2 razy dziennie, aby zachować przestrzenie międzyzębowe w czystości. Dodatkowo nici są fluoryzowane, co pozwala na remineralizację i odbudowę pierwszych ubytków w szkliwie, których normalnie nie jesteśmy w stanie wyczuć. Nici dentystyczne są szczególnie polecane tym osobom, które mają ciasno upakowane zęby i nie są w stanie używać szczoteczki międzyzębowej. Drobnym minusem nici dentystycznych jest to, iż do ich sprawnego użytkowania wymagana jest praktyka. Dla osób, które mają z tym trudności, stworzono tasiemki dentystyczne, które łatwiej wprowadzić do pożądanego miejsca w jamie ustnej. Warto przy tym pamiętać, iż jedynym sposobem na czyszczenie zębów nićmy czy tasiemkami to poruszanie nimi od dziąsła w górę zęba – nigdy na boki! Producenci nici tacy jak GUM czy Oral-B oferują m.in. nici woskowane oraz pokryte mentolem, dodatkowo odświeżające jamę ustną.

Czy szczoteczki międzyzębowe są skuteczne?

Szczoteczki międzyzębowe, szczególnie te marki TePe Original, są wskazane m.in. dla osób, które noszą aparat ortodontyczny, ale stosować może je każdy. Aby szczoteczka międzyzębowa była skuteczna, należy określić wielkość szczelin między zębami, najlepiej u stomatologa. Jest to o tyle ważne, iż źle dobrana szczoteczka albo nie zmieści się między zębami, albo będzie drażnić dziąsła i powodować ich cofanie. Dobrze dobrana szczoteczka jest prosta w użyciu, a co najważniejsze, skutecznie czyści przestrzenie międzyzębowe i chroni te miejsca przed płytką bakteryjną, a w konsekwencji przed próchnica i kamieniem nazębnym.

Skuteczne szczoteczki do zębów znajdziesz na stronie https://www.profimed.com/zeby-miedzyzebowe-szczoteczki-i-nici-c1624