Co warto wiedzieć przed kupnem konkretnych okien?

Zakup stolarki okiennej nie wydaje się być dzisiaj jakimkolwiek problemem – w licznych sklepach producentów znajdziemy setki interesujących produktów, które z pewnością przyciągną naszą uwagę. Jak jednak lepiej przygotować się do zakupów tego typu? Warto znać przede wszystkim materiały wykorzystywane podczas tworzenia stolarki okiennej.

Guma, drewno, plastik, aluminium

Cztery wymienione w nagłówku tworzywa są jednymi z najważniejszych podczas tworzenia stolarki okiennej. Podstawą jest oczywiście PCV oraz drewno, z których wykonywane są ramy okienne – bez względu na materiał muszą być one doskonale zabezpieczone przed działaniem czynników zewnętrznych. Wiele osób w sklepach ze stolarką interesuje się oknami drewniano-aluminiowymi. Ten rodzaj okien jest zazwyczaj nieco droższy, to jednak nie zniechęca potencjalnych kupujących. Olbrzymie znaczenie w przypadku okien mają uszczelki – dawniej tworzono je z klasycznej gumy, przez co pod wpływem niskich temperatur mogła ona pękać, kruszyć się. Obecnie guma mieszana jest z innymi materiałami, dzięki czemu finalnie to tworzywo zyskuje dużą elastyczność i odporność na uszkodzenia mechaniczne.

Okna do zadań specjalnych

Każdego dnia producenci pytani o okna wspomagające zatrzymywanie ciepła wewnątrz pomieszczenia. W przypadku okien pasywnych to możliwe. Wszystko za sprawą kilku szyb, których zadaniem jest skuteczne zatrzymywanie ciepła w mieszkaniu. Okna pasywne świetnie sprawdzają się w przypadku osób dbających o energooszczędność domu. Z pewnością przełożoną się one na znacznie niższe rachunki.

Drugim rodzajem okien o specjalnym przeznaczeniu są okna i drzwi balkonowe z dodatkowymi ryglami, znacząco podnoszące bezpieczeństwo domowników i mienia. Zastosowanie wzmocnionych rygli i zatrzasków z pewnością przełoży się na większy komfort życia.