Co powinien posiadać każdy miłośnik skitouringu?

Nawet najlepsze chęci i świetne przygotowanie fizyczne może nie wystarczyć, by uprawiać skitouring. Równie istotny jest najwyższej jakości sprzęt, bo od niego w głównej mirze zależy, tempo, w jakim przemierza się daną turę.

Co jest potrzebne do uprawiania skitouringu?

Na pierwszy plan wysuwają się przede wszystkim buty. Trzeba je dobrać z należytą uwagą i poświęcić mnóstwo czasu na ich dopasowanie. Źle dobrane buty to katastrofa, więc trzeba jej unikać. Zbyt duży but skitourowy może powodować bolesne otarcia i źle trzymać stopę w zjazdach. Zbyt mały pogorszy krążenie krwi. Szybko skończy się to marznięciem stóp i bólem. Ważne są też wiązania, bo to one odpowiadają za system jazdy. Przy ich doborze trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak wytrzymałość i wagę użytkownika. Jedne pozwalają na szybszy zjazd, a drugie dbają o stabilność butów podczas wspinaczki do góry.

Kijki to też ważny element skitouringu. One zapewniają lepszą równowagę i zabezpieczają przed ewentualnym upadkiem. Kask z kolei chroni głowę przed urazami i powoduje, że jest nam cieplej w uszy. Narty to element wyposażenia, bez którego uprawianie skitouringu w ogóle nie byłoby możliwe. Od zjazdówek różni je waga i sztywność. Służą do jazdy w miękkich śniegach, więc nie stosuje się w nich specjalnych rozwiązań wspomagających trakcję. W górach przydaje się też czapka, ciepłe rękawiczki, bielizna termiczna, no i oczywiście termos z gorącą herbatą, na wypadek wyziębienia organizmu.

Sprzęt a umiejętności skitouringowca

Nie warto ulegać złudzeniu, że nowoczesny sprzęt ochroni nas przed wszystkimi niebezpieczeństwami. Owszem jest on bardzo pomocny, ale nie zastąpi zdrowego rozsądku. Gdy widać, że warunki na trasie ewidentnie się pogarszają, to najlepszym rozwiązaniem jest powrót w bezpieczną strefę i rezygnacja z wcześniejszych planów. Czasem nawet najłagodniejsze wzniesienia pod wpływem opadów śniegu i nagłego oblodzenia mogą zmienić się w strome szlaki, które są praktycznie nie do przejścia, zwłaszcza dla amatorów.

Własny sprzęt czy z wypożyczalni?

Ta kwestia zależy oczywiście od zasobności naszego portfela i zaangażowania, które zamierza się włożyć w uprawianie skitouringu. Jeśli ma być tylko chwilowym hobby, to nie warto przepłacać za sprzęt. Jego zakup to naprawdę spory wydatek, który tak naprawdę nie szybko się zwróci. Lepiej skusić się na ten z wypożyczalni.

Na własny sprzęt mogą sobie jedynie pozwolić ratownicy górscy, którym tego typu oprzyrządowanie skróci czas dotarcia do poszkodowanego. Jako że skitouring to najszybsza forma przemieszczania się po szlakach, to w przypadku zejścia lawiny pasuje jak ulał

Więcej informacji znajdziesz na stronie http://www.skiturowebeskidy.pl/