Chlamydia pneumonie – zapalenie płuc o niewielu objawach

Zdecydowanie warto jest wiedzieć jak najwięcej o swoim zdrowiu. Dzięki temu w porę będziemy umieli rozpoznać objawy niepokojące i zgłosić się do lekarza. Pamiętajmy, że wszechobecny dzisiaj pęd życia, praca itp. zmuszające nas do chodzenia chorymi do pracy, mogą się na nas bardzo źle odbić. Lepiej zatem nie ulegać tym trendom i zadbać o siebie.

Chlamydia pneumonie i atypowe zapalenie płuc

Warto zatem wiedzieć co nieco o dość częstej ostatnio bakterii zwanej jako Chlamydia pneumonie. Przede wszystkim jest ona odpowiedzialna za zapalenie płuc. U dorosłych stanowi ono około 5 % wszystkich zapaleń płuc, u dzieci nieco więcej. Generalnie jednak objawy są dość zbliżone w obydwu tych grupach.

Trudno je zauważyć, ponieważ .. właśnie są atypowe, czyli nie tak bardzo powszechne. Zacznijmy od tego, że gorączka nie jest tu zbytnio nasilona, pojawić się może kaszel, ogólne zmęczenie i osłabienie. Co ciekawe – takie zapalenie płuc może czasem nie dawać zmian osłuchowych. Dlatego jeśli objawy będą nam się przedłużały i nie ustąpią po standardowym leczeniu, lekarz zleci nam wykonanie badania rtg klatki piersiowej.

Leczenie Chlamydii

Lecz właśnie – na czym w zasadzie polega leczenie Chlamydii? Otóż niestety absolutnie konieczne jest tu podanie antybiotyków. Pomimo niewielu objawów, jakie daje ta bakteria, w rzeczywistości w płucach może toczyć się ciężkie zapalenie płuc, a zaniechanie leczenia prowadzić będzie nawet do bardzo ciężkich powikłań!

Lekarz zapewne zleci nam jeden z antybiotyków z grupy makrolidów np. klarytromycynę albo azytromycynę, które przeznaczone są właśnie do tego typu infekcji.

Zapobieganie zakażeniom Chlamydii

Pamiętajmy jednak, że najważniejszą formą leczenia jest poniekąd skuteczna profilaktyka zakażenia. Zwróćmy zatem uwagę, przede wszystkim w sezonie jesienno -zimowym, czy na pewno nie obniżamy swojej odporności poprzez niezdrowe odżywianie się, brak snu itp.

Ponadto jeśli zachoruje członek naszej rodziny albo my sami, to starajmy się odizolować go od starszych osób w rodzinie, do kilku pierwszych dawek antybiotyku ograniczmy wizyty. Podobnie pamiętajmy, że nasz organizm biorąc antybiotyki musi także się zregenerować, więc nie idźmy na siłę do pracy. Ważne jest także w leczeniu Chlamydii i innych bakterii to, aby dobrać antybiotyk absolutnie do końca!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Dermokliniki