Burak i przetwory z buraka lekarstwem na wszystko

Każdy z nas wie, że dieta powinna być odpowiednio zbilansowana. Czyli co to znaczy? Powinna dostarczać wszystkich potrzebnych naszemu organizmowi składników. Jak to zrobić? Jednym z ważnych elementów jest spożywania warzyw i owoców. Przy czym warzyw powinno w naszej diecie znajdować się zdecydowanie więcej, gdyż mają niższy indeks glikemiczny. A jakie warzywa powinny znajdować się w naszej diecie?

Jarzyny dobre na wszystko

Najlepszym rozwiązaniem byłoby gdyby nie zabrakło żadnych warzyw. Jednak z pewnością powinniśmy spożywać buraki. Buraki, jak i przetwory z buraków mają ogromne właściwości lecznicze. Aby w pełni skorzystać z właściwości, jakie dają nam te czerwone warzywka, powinniśmy wypijać sok z surowych buraków.

Taki sok dostarczy nam sporo kwasu foliowego oraz szereg potrzebnych minerałów takich jak żelazo, wapń, magnez, potas i wiele innych. Można nazwać go kopalnią pierwiastków ważnych dla naszego zdrowia. Dzięki zawartości potasu i magnezu pomocny będzie w walce z nadciśnieniem tętniczym. Związki zawarte w tych przepysznych kolorowych warzywach pełnią istotną funkcję w profilaktyce nowotworów a także w czasie leczenie nowotworów. Wszystko to za sprawą zawartych w nim antocyjanów, przeciwutleniaczy i czerwonych barwników. W związku z charakterem zasadotwórczym burak będzie idealnym lekarstwem na kaca.

Zrób zdrowy sok

W związku z powyższymi właściwościami buraków warto wypijać codziennie porcję soku z buraka. Burak sprawdzi się idealnie w jednej szklance z sokiem jabłkowym. Jednak buraki sprawdzą się nie tylko jako sok. Przetwory z buraków są niezwykle pyszne, a też posiadać będą różne właściwości dla naszego zdrowia. Buraczki możemy przygotowywać na naprawdę wiele sposobów. Jednym z najpyszniejszych pomysłów na przetwory z buraków są buraczki z chrzanem. Świetnie nadadzą się do kanapek czy do kaszy. Kto z nas wyobraża sobie świąteczne śniadanie bądź obiad bez ćwikły z chrzanem? Chyba nie ma takiej osoby. Każdy z nas zna smak kanapki z szynką i ćwikłą bądź pieczeni podanej z buraczkami z chrzanem.

Z tych przepysznych warzyw możemy zrobić smakowity i zdrowy barszcz. Z pewnością będzie on odbiegał smakiem od barszczu przygotowywanego z koncentratu. Warto więc przygotować taki barszczyk jako pierwsze danie obiadowe, albo jak barszcz wigilijny. A do drugiego dania do obiadu możemy podać buraczki przygotowywane na ciepło bądź na zimno.

Coś na zimę

A może macie ochotę na buraczki marynowane? Przygotujcie octową zalewę, zalejcie nią buraczki. Następnie trzeba poddać pasteryzacji i przepyszne buraczki są już gotowe. Dla łasuchów polecam zrobienie ciasta buraczkowego. Coś naprawdę pysznego.

Jeżeli nie macie pomysłu co zrobić z buraczkami, i szukacie pomysłu na przetwory z buraków lub owoców polecam przejrzeć książki kucharskie lub kulinarne strony internetowe. Ludzie są pełni pomysłów na przetwory z buraków i z pewnością każdy znajdzie jakiś pomysł dla siebie.

Należy jednak pamiętać, aby osoby chore na cukrzycę unikały spożywania buraka czy też przetworów z buraków, gdyż zawiera on spore ilości cukru. Nie będzie on też służył osobom z kamicą nerkową bądź reumatyzmem ze względu na sporą zawartość szczawianów.

Wybierając buraki pamiętajmy, im mniejszych są one rozmiarów, tym bardziej są soczyste. Nie powinniśmy również wybierać buraków zbyt suchych. Jeżeli chcemy wykorzystać w pełni właściwości buraka, należy gotować je w skórce lub nie gotować wcale, za wyjątkiem gotowania barszczu.