Blacha trapezowa czy dachówka?

Każdy dach wymaga odpowiedniego pokrycia. W tym celu można zastosować różne materiały, które są dostępne na rynku. W czasie dokonywania takiego wyboru należy brać pod uwagę kilka czynników takich jak trwałość pokrycia, obciążenie więźby, walory użytkowe oraz specyfika całej konstrukcji.

Blacha trapezowa – cechy charakterystyczne

Jest to pokrycie dachowe, które łączy przystępną cenę ze stosunkowo dobrą trwałością. Ten rodzaj blachy jest grubszy od blachodachówki, co w korzystny sposób przekłada się na jego trwałość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Jednocześnie blacha trapezowa jest łatwa w montażu. Dzięki temu wykonanie pokrycia z tego materiału pozwala na przyspieszenie prac oraz obniżenie kosztów robocizny.

Warto pamiętać, że jest to jedno z tańszych rozwiązań dostępnych na rynku, które również spełnia oczekiwania dotyczące jakości. Blachę trapezową można wykorzystywać do pokrycia dachów domów jednorodzinnych, budynków gospodarczych, a także różnego rodzaju hal. Trzeba jednak pamiętać, że nie zawsze będzie idealnie pasować pod względem estetyki do reszty konstrukcji.

Dachówka – najważniejsze cechy

Dachówki to rozwiązanie, które wyróżnia się bardzo dużą trwałością. Dach pokryty tradycyjną dachówką bez problemu wytrzyma kilkadziesiąt lat w dobrym stanie. Warto zwrócić uwagę na długi okres gwarancyjny w przypadku takiego pokrycia – niektórzy producenci udzielają gwarancji, która wynosi nawet 50 lat.

Warto jednak pamiętać, że dachówki mają swoją wadę. Dla wielu osób zniechęcająca będzie przede wszystkim wysoka cena. Koszty zakupu takiego materiału są znacznie wyższe niż w przypadku blachy trapezowej, czy blachodachówki. Jednocześnie trzeba liczyć się także z faktem, że klasyczne dachówki są ciężkie i mogą nasiąkać wodą, co dodatkowo powiększy ich masę.

Jakie pokrycie dachowe wybrać?

Większość inwestorów stawia na rozwiązania dostępne w przystępnej cenie. Tradycyjna dachówka prezentuje się bardzo efektownie i jednocześnie zapewnia dużą trwałość pokrycia, jednocześnie jednak nie jest to materiał, na który może sobie pozwolić każdy właściciel domu jednorodzinnego.

W takim przypadku warto zastanowić się nad zainwestowaniem w blachę trapezową. Takie rozwiązanie będzie na pewno dużo bardziej przystępne pod względem kosztów, jednocześnie zapewni wystarczającą trwałość pokrycia, które będzie odporne na uszkodzenia mechaniczne spowodowane np. przez ekstremalne warunki pogodowe. Szybki montaż blachy dodatkowo przełoży się na obniżenie wydatków związanych z budową domu.

Tekst powstał we współpracy z firmą Budmax-Metal