Androgenowe łysienie u mężczyzn i kobiet

Piękne, gęste włosy są niewątpliwą ozdobą. Jednak bujna fryzura to niejednokrotnie marzenie, które niezwykle trudno zrealizować. Łysienie androgenowe potrafi skutecznie przerzedzić czuprynę i przyczynić się do poważnych kompleksów znacząco utrudniających życie. Ta najczęstrza przyczyna utraty włosów dotyka równie często mężczyzn, jak i kobiety. Co więcej skutki łysienia androgenowego są często nieodwracalne, a utracone włosy nie odrastają. Czym zatem jest łysienie genetyczne i jakie są jego główne przyczyny.

Androgeny – najczęstrza przyczyna utraty włosów

Androgenowe łysienie jest uważne za najczęstszy powód nadmiernej utraty włosów i pojawiania się na owłosionej skórze głowy miejsc zupełnie pozbawionych włosów, powszechnie zwanych łysinami. Zjawisko to nie jest jeszcze w pełni poznane i zbadane, ale uważa się, że ma ono ścisły związek z androgenami. Androgeny to nic innego jak hormony płciowe. U mężczyzn wytwarzane są one w jądrach i w korze nadnerczy. W życiu płodowym kształtują one męskie narządy płciowe. U mężczyzny odpowiadają za wtórne cechy płciowe, między innymi muskulaturę ciała, męskie owłosienie, jak również za spermatogenezę. Androgeny w niewielkich stężeniach występują również w kobiecym organizmie. Niewielka ich ilość znajduje się w jajnikach, a także w korze nadnerczy. Nadmierna ich produkcja odbija się niekorzystnie na wyglądzie zewnętrznym kobiety.

Charakterystyczne objawy androgenowego łysienia

Androgeniczne wypadanie włosów często uważane jest za łysienie genetyczne. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ za proces ten w głównej mierze odpowiadają mutacje genowe. Łysienie genowe przebiega w bardzo charakterystyczny sposób. W przypadku mężczyzn znacznie powiększają się kąty czołowo-skroniowe, jak również znacząco przerzedzają się włosy na szczycie głowy. U kobiet dotkniętym łysieniem genetycznym również dochodzi do przerzedzania się włosów, ale głownie problem ten dotyczy szczytu głowy.

Jak prawidłowo zdiagnozować łysienie androgenowe

Genetyczne łysienie mężczyzn przebiega w sposób niezwykle charakterystyczny, dlatego lekarz może je wyjątkowo łatwo zdiagnozować. Na podstawie widocznych gołym okiem objawów, jak również przeprowadzając szczegółowy wywiad z pacjentem może on szybko postawić trafną diagnozę. Androgenowe łysienie kobiet wymaga przeprowadzenia nieco szerszej diagnostyki. Pomocne będą badania poziomu hormonów oraz szczegółowe badanie stanu włosów, czyli trichogram. Pomogą one ustalić przyczynę wypadania włosów i wdrożyć ewentualne leczenie.