Alergia na roztocza a choroby oczu

Codziennie z objawami alergii boryka się tysiące osób, często nie zdając sobie sprawy z tego, że złe samopoczucie, uporczywy świąd i pieczenie to właśnie alergiczna reakcja organizmu na czynniki zewnętrzne. Alergiczne zapalenie spojówek jest częstą dolegliwością, dlatego warto poznać przyczyny, możliwe objawy oraz sposoby na uniknięcie tej nieprzyjemnej przypadłości.Alergia na roztocza jest często utożsamiana z alergią na kurz, bowiem roztocza żywią się m.in. martwym naskórkiem i innymi składnikami kurzu domowego. Wobec tego należy do najbardziej uciążliwych, gdyż niemal niemożliwe jest, aby środowisko, w którym żyjemy było na tyle sterylne, aby nie dostarczało roztoczom pożywienia. Czasem jedynym rozwiązaniem jest jedynie zminimalizowanie objawów i ich intensywności.

Alergiczne zapalenie spojówek, w przypadku alergii na roztocza, charakteryzuje się tym, że nie ustępuje przez cały rok. Charakterystyczne dla tego schorzenia pieczenie oczu, wrażenie piasku pod powiekami, widoczne zaczerwienienie i zmęczenie oka, nasila się szczególnie w okresie grzewczym, czyli wraz z początkiem jesieni. Roztocza uwielbiają wilgotne i ciepłe środowisko, więc w tym czasie najchętniej się rozmnażają, tym samym działając bardzo niekorzystnie na nasz stan zdrowia.

Jak zatem sprawić, aby roztocza nie wpływały zbytnio na zdrowie oczu? Przede wszystkim należy zrezygnować z wszelkich zasłon, dywanów oraz nadmiernej ilości ozdób. Kurz łatwo wnika w materiał, przez co są to istne siedliska tych mikrobów. Podczas sprzątania, należy używać wilgotnej szmatki, aby kurz nie wzbijał się w powietrze, gdyż stamtąd łatwo przeniknie do śluzówki oka wywołując podrażnienia. Równie ważne jest częste i regularne wietrzenie pomieszczenia, szczególnie jesienią i zimą, kiedy w domu panuje wilgoć – bezwzględnie zabronione jest przy tym nawilżanie powietrza specjalnymi urządzeniami. Niestety, ale w przypadku alergii na roztocza to warunek konieczny. Również zaleca się, aby wywietrzyć wszelkie ubrania, buty, zabawki, koce czy narzuty, które było rzadko używane i mogły się zakurzyć. Łóżko i materace to najbardziej ulubione miejsce roztoczy – zadbajmy więc o to, by pościel była koniecznie antyalergiczna, a więc taka, która nie przepuszcza roztoczy i ich odchodów – to właśnie one są najczęściej źródłem alergii w przypadku zapalenia spojówek.

Warto przygotować się już teraz do sezonu wzmożonego objawiania się alergii na kurz domowy, gdyż choćby drobne zmiany mogą znacząco wpłynąć na stan zdrowia i komfort alergika, zanim rozwiną się poważniejsze choroby, jak astma czy zmiany skórne. Wszelkie przewlekłe dolegliwości potrafią uprzykrzyć życie każdemu, dlatego warto robić wszystko, aby złagodzić objawy.

Więcej o alergicznym zapaleniu spojówek przeczytasz na stronie Langsteiner

Website: